Dětské lyže

Dětské lyže

Jak vybírat dětské lyže a od kdy začít s dítětem lyžovat?

Dětských lyží je na českém trhu nepřeberné množství, a to už od těch nejmenších – sedmdesáticen­timetrových určených pro tříleté děti. Nabízejí se v různých designech – některé vypadají jako profi závodní lyže, jiné chtějí děti upoutat – třeba koníčky na růžovém podkladu.

Odborníci se shodují, že začít lyžovat mohou dvou až tříleté děti a dodávají: plastové lyžičky klidně vynechejte. „Dětské lyžičky a měkké boty jsou vhodné spíše pro trénink doma v obýváku. Pro první začátky na sněhu doporučuji skeletové lyžáky a lyže s bezpečnostním vázáním,“ Zatímco stejně staří vrstevníci už bez většího tréninku sviští dolů z kopce, dítě na plastových lyžích se nemá o co opřít, neudrží rovnováhu, často padá.

A jak tedy kupovat dětské lyže?

Pravidlem číslo jedna při nákupu dětských lyží je zvolit správnou délku. Dlouhé nebo naopak krátké lyže dokážou dítěti „první obloučky“ pěkně znechutit.

Obecně platí, že malý lyžař by měl stát na lyžích o deset až dvacet centimetrů kratších, než sám měří. Měly by mu být zhruba po bradu. Nejmenší děti dokonce snesou třiceticentimetrový rozdíl. Tak například 100 centimetrový lyžař by neměl jezdit na lyžích delších než 90 centimetrů.

S delšími lyžemi si pak děti neumějí poradit. Většina rodičů koupí dětem zbytečně dlouhé lyže. Děti se potom s nimi perou a zbytečně se jim lyžařské začátky znepříjemňují. S dlouhými lyžemi jim nejde ani zatáčet, ani brzdit.

U těch nejmenších lyží není důležité řešit značku a kvalitu. Lyže jsou většinou lehké a měkké v ohybu, nic dalšího začínající lyžař ani nepotřebuje. Podobně jsou konstruované i lyže ve velikostech 100 až 130 centimetrů. Výrobci myslí na začátečníka, hezky si na nich ovšem zajezdí i malý lyžař, který už to trochu umí.

Dětské lyže

Sdílejte článek:
Facebook Linkuj.cz Jagg.cz Tweeter! Google Del.icio.us!

Mohlo by Vás také zajímat
Dovolená Řecko

Napište vlastní komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*