Černá hora

Černá hora

Černá hora (německy Schwarzenberg či též Spiegelkoppe, 1299 m) je hora ve východních Krkonoších, nacházející se 3,5 km severozápadně nad lázeňským městečkem Janské Lázně a 5 km jižně od Pece pod Sněžkou.

Hora je zalesněna, na svazích se nacházejí místy louky kolem horských bud. Nedaleko vrcholu se nachází Černohorské rašeliniště, které patří mezi vyhledávané turistické cíle.

Přímo na vrcholu hory byl vybudován z dálky viditelný 78 m vysoký televizní vysílač, uvedený do provozu roku 1977. Z tohoto vysílače vysílá i Rádio Černá hora.

Asi 400 m severovýchodně od vrcholu stojí hotel Černá bouda s vlastním lyžařským vlekem, 600 m jihovýchodně od vrcholu stojí další dvě boudy s vlastním vlekem – Horský hotel a Sokolská bouda.

Asi 800 m východo-jihovýchodně od vrcholu se nachází horní stanice 2304 m dlouhé kabinkové lanovky Černohorský Express z Janských Lázní, postavená v roce 2006 na místě sedačkové lanovky z roku 1980. Kabinky lanovky jsou osmimístné a jde o jedinou lanovku tohoto druhu v Česku. V rámci lyžařského areálu vede po jihovýchodních svazích Černé hory ještě sedačková lanovka Protěž a také několik kratších vleků, které spojují 4 červené a 10 modrých sjezdovek.

Specialitou lyžařského areálu na Černé hoře je také 3,5 km dlouhá sáňkařská dráha od horní stanice lanovky po Zvonkové cestě do Janských Lázní, která vede místy, kudy se jezdilo na saních rohačkách už před 100 lety. Saně si lze půjčit u dolní stanice lanovky.

Na předposledním sloupu původní lanovky z roku 1928 je zřízena 24 m vysoká rozhledna Panorama, otevřená roku 1998 a nabízející výborné panoramatické výhledy.

Přístup na Černou horu je možný mnoha způsoby, nejjednoduššeji lanovkou z Janských Lázní a od horní stanice po silničce kolem Sokolské boudy k vysílači. Za ním se mezi stromy nalézá geodetický bod. Na vrcholovou plošinu Černé hory vede i řada turistických značených cest a cyklotras, mj. červená turistická značka značka z Janských lázní.

Černá hora

Sdílejte článek:
Facebook Linkuj.cz Jagg.cz Tweeter! Google Del.icio.us!

Mohlo by Vás také zajímat
Dovolená Řecko

Napište vlastní komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*